תחושת טנטון – TINNITUS

 1. האוזן נחלקת לשלושה חלקים: האוזן החיצונית המכילה אפרכסת ותעלת שמיעה. האוזן התיכונה המכילה את עצמות השמיעה והאוזן הפנימית בה נמצא השבלול המשמש לשמיעה ומערכת שיווי המשקל. מהאוזן הפנימית יוצא עצב השמיעה המוליך את גירויי השמיעה אל המוח.
 2. Tinnitus (1)

 3. האוזן התיכונה מורכבת מחדר המלא בגז השונה במקצת מהרכב מהאוויר. באוזן התיכונה שלוש עצמות קטנות המחוברות זו לזו: הפטיש המחובר לעור התוף, הסדן המחובר בצד אחד לפטיש ובצידו האחר לארכובה. לאוזן התיכונה שלושה פתחים: שניים סגורים ואחד פתוח. הסגורים הם הפתח אל האוזן החיצונית הסגור ע"י עור התוף, השני אל האוזן הפנימית הסגור ע"י הארכובה והפתח הפתוח היא חצוצרת האוזן המחברת את האוזן התיכונה אל האף. חצוצרת האוזן משמשת להשוואת לחצים בין האוזן התיכונה והלחץ האטמוספרי בחוץ. גלי הקול מגיעים אל עור התוף דרך תעלת השמיעה, הם מניעים את עור התוף ואתו את עצמות השמיעה. עצמות השמיעה מגבירים את גלי הקול ומכוונים אותם אל האוזן הפנימית.
 4. Tinnitus (1)

 5. אבר השמיעה באוזן הפנימית הוא השבלול הבנוי משלוש תעלות. בתעלה האמצעית נמצא אבר השמיעה שנקרא האבר ע"ש קורטי. אבר זה הוא המתמר (טרנספורמטור) ההופך את גלי הקול המגיעים אליו לאמפולסים חשמליים. באבר ע"ש קורטי ישנם תאי שער אותם ניתן לראות כשהם מסודרים ב 4 שורות במיקרוסקופ האלקטרוני. נראית שורה פנימית אחת של תאי שער ושלוש שורות חיצוניות של תאי שער המסודרים בשורות. מעליהם ישנה ממברנה אשר נעה עם תנועת גלי הקול. תנועות הממברנה מגרות את תאי השער ואלו מיצרים את האימפולסים החשמליים. האמפולסים החשמליים מובלים ע"י עצב השמיעה אל המוח.
 6. Tinnitus (1)

 7. טנטון (ולא טנטונים) הוא סיפטום לא מחלה. לעיתים הוא מצביע על מחלה מאיימת כמו גידול ומכאן החשיבות בעשיית בדיקות ולעיתים על מחלה שאיננה מאיימת כמו חבלת רעש אך מלווה בסבל.
 8. Tinnitus (1)

 9. ניתן לחלק את תחושת הטנטון לשני סוגים: טנטון אובייקטיבי אשר נשמע ע"י הסובל וע"י הבודק וטנטון סובייקטיבי שנשמע רק ע"י הסובל גם אם הוא מרגיש אותו בקול רם. הטנטון האובייקטיבי מקורו בכלי דם או בהתכווצויות שרירים והטנטון הסובייקטיבי מקורו במוח או באוזן הפנימית.
 10. Tinnitus (1)

 11. הטנטון האובייקטיבי: מקורו יכול להיות בזרימת כלי דם בגלל התעבות דופן כלי הדם (בעיקר במבוגרים), יתר לחץ דם, מבנה לא תקין של כלי הדם וגידולים שונים. סיבה אחרת היא התכווצויות שרירים בחיך או באוזן. ניתן בקלות להבדיל בין שני סוגים אלו: בטנטון סובייקטיבי שמקורו בכלי דם הפעימות הנשמעות הן בקצב דופק הלב ואילו בטנטון אובייקטיבי שמקורו בהתכוצות שרירים הפעימות נשמעות כנקישות פטיש.
 12. Tinnitus (1)

 13. מרבית תחושות הטנטון הן טנטון מסוג סובייקטיבי אשר נשמע רק ע"י הסובל. הסיבות להופעת טנטון מסוג זה יכולות להיות רבות ובטבלה המופיעה כאן ניתן לראות חלק גדול מהן. הסיבות כפי שנראות בטבלה הן: טנטון שמקורו בחבלת רעש, חבלה בגולגולת, חבלה באוזניים, חבלת צליפת שוט (נדיר), דלקות שונות, מקור טנטון בתוך האוזן כמו שעוות אוזניים, מחלה של עצמות השמיעה ומחלת מניאר (מחלת סחרחורת התקפית). הטנטון השכיח ביותר שמופיעה לאחר חשיפה לרעש הוא רק אחד מני רבים. הסובל מטנטון יתקשה בחלק מהמקרים למקם את תחושת הטנטון היא יכולה להיות באחת מהאוזניים, בשתיהן יחד, בראש או לפעמים אף מחוץ לראש. מקור הטנטון הוא בדרך כלל באוזן הפנימית בתאי השער החיצוניים (ראה שקופית מס' 3).
 14. Tinnitus (1)

 15. לעניין הטיפול בתחושת הטנטון מעניין לחזור למקורותינו. כפי שמופיע בגמרא מסכת גיטין, טיטוס נענש בכך שיתוש חדר למוחו וגרם לתחושת טנטון (ומי שסובל מכך יודע שזה עונש לא קל). במסכת זו מצביע טיטוס על הטיפול בטנטון – רעש חיצוני – מיסוך.
 16. Tinnitus (1)

 17. הטיפול בטנטון מתחלק לשלושה: שימוש בממסכים שונים – הקבוצה הראשונה, שימוש בתרופות שונות – הקבוצה השנייה ושימוש בזרם חשמלי להפסקת הטנטון – הקבוצה השלישית. הזרם החשמלי יכול להנתן מבחוץ על הגולגולת, או דרך אלקטרודה המושתלת לתוך השבלול – שתל שבלול. חשוב לדעת שבכמחצית מהסובלים מתחושת טנטון חלה הטבה עם השנים גם ללא טיפול.
 18. Tinnitus (1)

 19. לפני הטיפול בטנטון יש לבצע בדיקות שונות: הבדיקה הבסיסית היא בדיקת שמיעה. בבדיקה זו ניתן לעלות לעיתים על הסיבה לטנטון. גרף השמיעה בטנטון שמקורו בחבלת רעש יראה מאפיינים של חבלת רעש. טנטון שמקורו באוזן התיכונה יראה מאפיינים של פגיעה באוזן התיכונה וכך הלאה. לאבחון מקור הטנטון יש לבצע גם בדיקת BERA לבדיקת הולכת גירוי השמיעה במוח ובדיקות הדמייה (CT, MRI).
 20. Tinnitus (1)

 21. בדיקות מאפייני הטנטון הן בדיקות מיוחדות המבוצעות במכון האודיולוגי. בבדיקות אלו ניתן להצביע על תדר הטנטון ועל עצמתו. ניתן לבדוק את תגובות המיסוך על הטנטון וניתן להצביע על מקור הטנטון.
 22. Tinnitus (1)


תגובות

תחושת טנטון – TINNITUS — 9 תגובות

 1. קראתי בעיון את הנאמר על הטנטון. אצלי הוא קיים כבר חצי שנה באוזן השמאלית אילו בדיקות ניתן לעשות בכדי לבדוק את סיבת הטנטון ומה ניתן לעשות? עוד אציין כי באותה האוזן השמאלית אני כמעט ולא שומעת. אשמח לשמוע הצעות לבדיקות.
  תודה מירי

 2. שלום,
  שמיעתי באוזן שמאל חדלה לפני כחצי שנה ומאז קיים טנטון באוזני.
  זה סיוט שלא ניתן לתאר. אני במעקב של בדיקות שמיעה אצל רופא א.א.ג האם ניתן לעשות בדיקות למניעת הטנטון והבנת מקורו אשמח אם תוכלו להציע לי בדיקות וטיפולים למניעה/ הפחתת הרעש של הטנטון.
  מירי

 3. סובלת מטינטון קשה שמקורו במוח. מטופלת עי דר שלמקוביץ באסף הרופא….
  קיבלתי טיפות לאפילפסיה….
  אני סובלת מגלוקומה צרת זוית, כתוב על הטיפות שאסור לחולי גלוקומה לטול טיפות אלו!
  אובדת עצות

 4. שלום. בפעם הראשונה שאני שומעת את הדופק באוזניים. מאוד מפריע כל הלילה לא ישנתי. מה אני עושה? איך מטפלים? מה זה התופעה הזאת?

 5. שלום. איך אפשר לדעת אם אני יכול לטוס כשיש לי צפצוף מאחורי אוזן שמאל כבר שנה.
  האם יש בדיקה לבדוק אם אפשר לטוס או סימולטור לכך ואיך ניתן לפתור,

 6. בהמשך .יש לי צפצוף נמוך בדכ .לפעמים גובר.

  לפעמים יש לי תחושה של דלקת במרחק רוחב שתי אצבעות מתחתית האוזן לכוון אחורה.
  בבדיקת שמיעה יצא ירידה קלה בשמיעה.

 7. קראתי בעיון רב,אני סובל מטנטון מאוד משמעותי ,אבל הסיבה היא חבלת ראש כאב נוראי עקב הזרקה של יוד לתוך היד בזמן
  בדיקת סי טי ואי מתן טיפול לא מיידי ולא בכלל.כדאי לציין גם אירוע פוסט טראומתי כגורם לטנטון .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>